Na nedeľu 10. februára o 18.00 hod. dramaturgovia Kina Lumière pripravili špeciálnu akciu pod názvom Deň manželstva. Pre manželov, ktorí pozvú do kina svoje manželky, a naopak pre manželky, ktoré pozvú do kina manželov na film Láska Michaela Hanekeho, ocenený štyrmi cenami Európskej filmovej akadémie, získajú pri kúpe jedného lístka, druhý zdarma. Film o sile celoživotnej lásky, v ktorom excelujú herecké osobnosti francúzskej kinematografie Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva a Isabelle Huppert, je jednou z premiér kina tento mesiac.
Medzi februárovými premiérami záujemcovia nájdu aj snímky Holy Motors nevyspytateľného francúzskeho tvorcu Leosa Caraxa, celovečerný debut mladej srbskej režisérky Maji Miloš Klip, perzský rozprávkový príbeh o láske z Teheránu Kura na slivkách režisérskej dvojice Marjane Satrapi a Vincent Paronnaud, Marie Krøyer, intímny príbeh ženy zo začiatku 20. storočia, inšpirovaný skutočnými udalosťami, dánskeho režiséra Billieho Augusta, a napokon aj slovenský film, ktorý sa predstavil na nedávnom 42. MFF Rotterdam v sekcii Bright Future Ďakujem, dobre Mátyása Priklera.
Obrovský záujem tento mesiac vyvolala predovšetkým premiéra českého dokumentárneho filmu Vrahem z povolání. Utrpení soudce Karla Vaše režiséra Pavla Palečka, ktorá sa v kine konala tento týždeň. Diváci, ktorí sa na projekciu filmu pre veľký záujem nedostali, si ho v Kine Lumière budú môcť pozrieť počas 20. MFF Febiofest, ktorého bratislavská časť začne už 15. marca 2013.
Druhý mesiac v roku kino uvedie prehliadku Kino Lumière – TOP 2012 a počas nej odpremieta päticu najnavštevovanejších filmov za uplynulý rok. Najviac divákov si prišlo vlani pozrieť snímku Steva McQueena Hanba, za ňou nasledoval najnovší film Akiho Kaurismäkiho Le Havre, uvádzaný s festivalovo úspešnou slovenskou stredometrážnou snímkou Posledný autobus Martina Snopka a Ivany Laučíkovej, ako tretí skončil film Miestnosť samovrahov Jana Komasu.
Na štvrtom a piatom mieste sa v poradí najvyššej návštevnosti umiestnili slovenské a koprodukčné snímky Alois Nebel Tomáša Luňáka a eŠteBák Juraja Nvotu.
Celkovo vlani v Kine Lumière si viac než 450 filmov pozrelo 36 155 divákov. Február je aj časom, v ktorom si kino pripomína Mesiac LGBT histórie. Aj na Slovensku totiž tento mesiac, podobne ako v niektorých európskych krajinách, patrí kultúrnym a osvetovým podujatiam, predstavujúcim príležitosť spoznať kultúru, príbehy a aktivity lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí. Pri tejto príležitosti Kino Lumière premietne osem filmov, ktoré viac či menej transparentne odkazujú k LGBT kultúre a histórii alebo ju vytvárajú.
Vo februári v kine pokračuje aj prehliadka Slovenský dlhometrážny film 2012. V januári mali diváci príležitosť vidieť slovenské a minoritné filmy s premiérou počas vlaňajšieho druhého polroka, februárové dni budú patriť siedmim snímkam z prvého polroka. Tvoria ich Anjeli Róberta Švedu, eŠteBák Juraja Nvotu, Immortalitas Erika Bošňáka, Muži revolúcie Zuzany Piussi, Tanec medzi črepinami Marka Ťapáka, Tigre v meste Juraja Krasnohorského a Zlo Petra Bebjaka.
V nadväznosti na januárový program kino uvedie aj Filmové krvinky, sprievodný program k výstave Krv v Slovenskej národnej galérii. Tomuto cyklu v Kine Lumière patria utorky, pričom každý z večerov s lektorským úvodom dramaturgičky cyklu, filmovej teoretičky Evy Filovej, uvedie jeden krátky a jeden celovečerný film.
Z dlhometrážnej tvorby sa počas februára premietnu tematicky vybrané filmy, konkrétne dokument Diany Fabiánovej Mesiac v nás, Upír z Feratu Juraja Herza a Eden a potom Alaina Robbe-Grilleta.
Pokračovať bude tiež vzdelávací a prehľadový cyklus o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie Filmový kabinet. Uskutoční sa prednáška na tému Griffith a detail s projekciou filmu Intolerancia Davida W. Griffitha, druhou februárovou prednáškou bude Vznik slovenskej kinematografie s projekciou filmu Jánošík z roku 1921 v réžii Jaroslava Siakeľa.
Z už pravidelných cyklov v Kine Lumière je pod hlavičkou archívneho kina pripravená téma Temné duše, ktorá predstaví diela, vzbudzujúce v divákoch hrôzu, úzkosť či napätie. Premietať sa budú štyri rôznorodé filmy, a to Morgiana Juraja Herza, **Pasca na Popolušku André Cayattea, Stratená duša Dina Risiho a Tretia časť noci Andrzeja Żulawskeho. Optika, akou sú tieto diela spracované, smeruje k hranici temných oblastí duše človeka.
V pravidelnom cykle premietaní výnimočných titulov svetovej kinematografie v cykle Kino-Ikon Plus ponúkne posledný februárový štvrtok sovietsky film z roku 1929 Nový Babylon režisérskej dvojice Grigorij Kozincev a Leonid Trauberg.
Pri príležitosti výročí vo svetovej kinematografii si tento mesiac diváci môžu pozrieť filmy Vsevoloda Pudovkina a Jima Jarmuscha. Zo slovenských filmov s anglickými titulkami sa budú uvádzať snímky Anjeli Róberta Švedu, Krehká identita Zuzany Piussi a Tigre v meste Juraja Krasnohorského.