výstava

Od – vrátiť zrak: Inakosť (na) (polo)periférie(i)

Na európskych perifériách sme celé desaťročia ignorovali úvahy o našej zapletenosti v dejinách kolonializmu a dekolonizácie, ktoré formovali verejný diskurz na globálnom Juhu aj na globálnom Severe. Štáty stredovýchodnej a juhovýchodnej Európy sa kolonizačných snáh väčšinou priamo nezúčastňovali a počas rôznych verzií štátneho socializmu vyjadrili svojím protiimperialistickým postojom deklaratívne antikoloniálne stanovisko.
Dátum vernisáže:
11.04.2024 19:00, Št
12.04.2024, Pi - 12.07.2024, Pi
 

Avšak európske periférie, historicky v područí rôznych impérií až do začiatku 20. storočia, boli ovplyvnené dejinami kolonializmu a koloniality. V dôsledku toho boli súčasťou globálnych vzťahov vytvorených týmito dejinami.

Diela prezentované v rámci výstavy pristupujú k otázke inakosti a dekolonizácie z hľadiska potreby dekolonizácie krajín, ktoré tvoria to, čo nazývame stredovýchodnou a juhovýchodnou Európou. Mnohé z týchto krajín boli historicky súčasťou európskych impérií, ktoré prekvitali vďaka vykorisťovaniu umožnenému práve koloniálnou expanziou.

Treba však mať na pamäti aj to, že tieto periférie boli rôznymi spôsobmi hodnotené a vymedzované ako iné zo strany Západu, čo bolo zjavné počas rozpadu bývalého socialistického systému v 90. rokoch.

Umelkyne*ci: Anca Benera & Arnold Estefán, Anna Dasović, Doplgenger, Ferenc Gróf, Christian Guerematchi, Minna Henriksson, Ľuboš Kotlár & Robert Gabris, Kvet Nguyen, Daniela Ortiz.

Kurátorka: Iva Kovač

Otvorené: utorok – piatok: 14:30 – 18:30

Umelecké projekty prezentované v rámci výstavy Od – vrátiť zrak: Inakosť (na) (polo)periférie(i) ponúkajú komparatívny pohľad na dekolonizáciu v krajinách stredovýchodnej a juhovýchodnej Európy.

Diela Kvet Nguyen, Christiana Guerematchiho a umeleckej dvojice Doplgenger sa zaoberajú menej známymi antikoloniálnymi dejinami Československa a Juhoslávie. 

Anna Dasović skúma v rámci svojho umeleckého výskumu stupňovanie prisudzovania inakosti a jeho genocídne dôsledky v prípade vojenských konfliktov v Juhoslávii, zatiaľ čo Anca Benera a Arnold Estefán dávajú do súvislosti politické podmienky, ktoré umožnili nástup fašizmu, s jeho pretrvávajúcou hrozbou v súčasnosti.

Práce Ferenca Grófa, Daniely Ortiz, Minny Henriksson, Ľuboša Kotlára a Roberta Gabrisa sledujú dejiny vývoja rasistickej ideológie a jej súčasnú podobu ako utláčateľského nástroja používaného proti ľuďom označovaným za iných.

Program výstavy rozšíria aj komentované prehliadky s kurátorkou Ivou Kovač, masterclass o politike pohyblivých obrazov pod vedením umeleckej dvojice Doplgenger a seminár zameraný na akademický a umelecký výskum dokumentujúci komplexnú históriu periférnych európskych regiónov cez prizmu dekoloniality.

 

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor tranzit SK. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

divadlo

Nevesta

Št 30.5.2024 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
koncert

Kælan Mikla (IS) & support

Do Bratislavy po rokoch opäť zavíta islandské dark wave/post-punk trio Kælan Mikla.Viac
Po 24.6.2024 / Fuga
odporúčame!
film

Priznanie

Ut 28.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Zóna záujmu

Rudolf, Hedwiga a ich deti žijú vo veľkom dome s krásnou, udržovanou záhradou. Každý deň slávia spoločnou večerou, spomínajú na...Viac
St 22.5.2024 / Kino Film Europe
odporúčame!