vážna hudba

Veľkonočný koncert - vypredaný

V stredu a vo štvrtok 27. a 28. marca sú na programe Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) a kvarteto sólistov – Eva Hornyáková soprán, Jana Kurucová mezzosoprán, Pavol Bršlík tenor a David Szendiuch bas pod taktovkou Ondreja Olosa, mladého slovenského dirigenta pôsobiaceho v Čechách uvedú duchovnú kantátu Stabat mater, op. 58 Antonína Dvořáka, jednu z najvrúcnejších a najdojímavejších duchovných kompozícií.
Táto akcia sa konala v minulosti

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Ondrej Olos dirigent
Jan Rozehnal zbormajster
Eva Hornyáková soprán
Jana Kurucová mezzosoprán
Pavol Bršlík tenor
David Szendiuch bas

Program:
Antonín Dvořák Stabat Mater, op. 58

Skladateľ komponoval toto dielo pomerne mladý – tridsaťpäťročný na text stredovekej náboženskej sekvencie, pochádzajúcej pravdepodobne z pera talianskeho františkánskeho mnícha Jacopone da Todiho Text hovorí o utrpení Kristovej matky pod krížom, na ktorom umiera jej syn. Dvořák rozčlenil predlohu do desiatich častí.

Ako podnet pri komponovaní  oratória sa pripisujú tragické udalosti v jeho živote - úmrtie troch detí.

Premiéra Stabat mater sa uskutočnila 23. decembra 1880 v Prahe pod taktovkou Adolfa Čecha na koncerte spolku Jednota umelcov hudobných, ktorému je dielo venované.

Veľký úspech mala aj londýnska premiéra v roku 1883. O rok neskôr bol k ďalšiemu uvedeniu prizvaný aj Antonín Dvořák. Uvedenie Stabat mater 13. marca 1884 v londýnskej Royal Albert Hall znamenalo Dvořákov prvý veľký zahraničný skladateľský i dirigentský úspech.

Stabat mater je u nás aj vo svete často uvádzaným vokálno-inštrumentálnym titulom. Je nielen mimoriadne sugestívnym zhudobnením textu o utrpení matky, ktorej syn zomiera na kríži, ale aj nadčasovou výpoveďou o ľudskom zármutku a nádeji.

Koncertom si pripomenieme Rok českej hudby.