festival

Transeuropa Festival

Transeuropa Festival je kultúrnym festivalom, a zároveň politickou udalosťou. Je prvým festivalom, ktorý sa súbežne koná v 12 mestách Európy. Nejde pritom o 12 rôznych festivalov v tom istom čase, ale o jeden f

Táto akcia sa konala v minulosti

Použitím rôznych foriem komunikácie a prezentácie, od diskusií, cez prednášky a kongresy, až po umelecké inštalácie, projekty a hudbu, predstavuje festival platformu pre inovácie a experimentovanie, ako v politike, tak aj v kultúrnej produkcii.

Umenie je z tohto pohľadu neoddeliteľná súčasť našej spoločnosti, a preto je umelecká tvorba začlenená do programu Transeuropa Festivalu v jej najrôznejších podobách. Transeuropa Festival neodbočuje ani od naliehavých a zložitých tém, ktorým európska spoločnosť a aj zvyšok sveta čelí.

Na tieto témy budú diskutovať účastníci festivalu vo všetkých 12 mestách. Závery diskusií a výsledky jednotlivých podujatí si budú účastníci vymeňať navzájomnou spoluprácou medzi jednotlivými mestami. Počas záverečného víkendu sa uskutoční transeurópske fórum na každú zo spomínaných štyroch hlavných tém.

Festival koordinuje organizácia “European Alternatives” so sídlom v Londýne, a organizuje ho sieť TranseuropaNetwork – tím 50 aktivistov, spisovateľov, mysliteľov, umelcov a kurátorov z celého kontinentu.

Program

9.5.2012 18:00 / centrum Bratislavy, Nový most

Otvorenie festivalu: Street gallery na zabudnutých miestach

Spoločné otvorenie festivalu vo všetkých 14 festivalových mestách začne v Bratislave výstavou diel mladých umelcov v uliciach v centre Bratislavy, pod Novým Mostom. Spoločnou témou bude multikulturalizmus v meste, pričom tématicky sa budú diela dotýkať rôznych príbehov o multikulturalizme z ostatných festivalových miest. V spolupráci s iniciatívou Generácia ´89.

9.5.2012 21:00 / KC Dunaj

Po otvorení vás pozývame na Transeuropa party v KC Dunaj od 21.00.

15.5.2012 17:00 / Open society Foundation (Baštová 343/5)

Arabská jar – rok po…

Diskusia o občianskej participácii a úlohe sociálnych sietí v arabskej jari optikou postkomunistickej krajiny. Cieľom diskusie bude porovnať lokálnu situáciu, hľadať paralely a rozdiely a hovoriť o poučeniach sa z chýb. Diskusia s Petrom Weisenbacherom (Inštitút ľudských práv), Jurajom Marušiakom (Ústav politických vied SAV) a Ľubicou Rozborovou (Peace and Conflict studies, Oslo). V spolupráci s Inštitútom ľudských práv.

17.5.2012 9:00 / Primaciálny palác

Medzinárodný workshop: Bratislava ako centrum participatívneho rozpočtovania

Workshop a panelová diskusia o skúsenostiach a modeloch participatívneho rozpočtovania u nás a vo svete. Michal Feik (poradca primátora mesta Bratislava), Peter Nedoroščik (OZ Utopia), Ilona Švihlíková (OZ Alternatíva zdola, Praha). V spolupráci s OZ Utopia.

18.5.2012 17:00 / Open society Foundation (Baštová 343/5)

Diskusia: Šetrenie, rastové politiky a populizmus na post-komunistickej periférii Európy

Diskusia o šetrení, možnostiach hospodárskeho rastu a možnom náraste populizmu v postkomunis­tických krajinách Európy s Jurajom Draxlerom (Anglo-American University Prague, CEPS), Jánom Drahokoupilom (Mannheim University) a Martinom Filkom (poradca ministra financií SR). Organizuje European Alternatives Bratislava.

Viac info o programe a festivale nájdete na oficiálnej stránke a na facebook.

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť

2.5.2024 - 27.5.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
festival

Bratislava Tango Festival

Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani na Slovensku. Tancovať argentínske tango v Bratislave (alebo inom meste...Viac
26.9.2024 - 29.9.2024 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Ut 23.4.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
festival

Urban Market 2024 (Spring Edition)

31.5.2024 - 2.6.2024 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!